Sastav: | proteini jaja u prahu, dehidrirana glukoza, cink laktat, tvari za sprječavanje zgrudnjavanja, talk, magnezij stearat, želatina, titan dioksid. |
Pakiranje: | Pakiranje sadrži 60 kapsula. |
Način primjene: | Popiti 2 puta po 2 kapsule dnevno s toplom vodom. |
Mikroelement “cink” prijeko je potreban ljudskom organizmu. Njegovo biološko značenje mnogo je složenije nego značenje drugih mikroelemenata. Deficit cinka prvi put je ustanovljen 1961. g. u mladih ljudi u Iranu, kada je primijećeno da imaju povećanu glavu, da su niskoga rasta i smanjene seksualnosti. Dokazano je da su sve te negativne pojave bile posljedica nedostatka elementa cinka u prehrani i loše apsorpcije cinka iz hrane.
Funkcije cinka:
U znanstvenim radovima, koji se javljaju zadnjih godina, dokazuje se da cink može povećati imunitet i usporiti proces starenja. Dr. Norris dokazuje šest načina djelovanja cinka na imunitet:
Općenito se može reći da svi ti čimbenici koji utječu na proces razmnožavanja stanica, na sintezu bjelančevina, aktiviranje recipijenta, na aktivnost i kretanje stanica, utječu i na imunitet.
Klinička ispitivanja u Kini u provinciji Czeczian i rezultati istraživanja Instituta za gerontologiju pokazala su da se u vrlo starih osoba, koje su uzimale preparate s cinkom, imunitet značajno povećao.
U organizmu zdravog čovjeka cinka ima oko 0,003% (1,4 do 2,3 g).
Prosječno treba uzimati dnevno 10 do 20 mg cinka. Trudnica treba svakodnevno uzimati 30 mg cinka, dok je djetetu u razdoblju razvoja neophodno 10 mg cinka svakodnevno, a adolescentu 3,5 mg cinka. U ljudskom organizmu cinka ima u koži, kosi, krvi, kostima, noktima, jetri, bubrezima, gušterači, mišićima i drugim unutarnjim organima.
Mikroelement cink je neophodan i široko prisutan u ljudskom organizmu.
Izvori cinka također su mnogobrojni. Nalazi se u suhom mesu životinja, jetri, jajima, ribi, a najviše ga ima oštriga. U tkivu oštrige cinka ima i više od 1000 mg/kg.
Obično je koeficijent apsorpcije cinka, koji se nalazi u mesnim proizvodima, veći nego koeficijent apsorpcije cinka iz hrane biljnog podrijetla.
Cinka ima dosta u sjemenju sezama, oraščićima cedra i drugim vrstama sjemenja. Sjemenje žitarica ima mnogo više cinka nego rafinirani prehrambeni proizvodi. Međutim, prekomjerna količina kiselih soli biljnoga podrijetla i biljna kiselina u ljudskom organizmu, nakon spajanja s cinkom postaju zapreka za apsorpciju cinka u tankom crijevu.
Nije zato čudno što se u zemljama u kojima su prehrambeni proizvodi pretežno biljnoga podrijetla, javlja deficit cinka. Bilo bi idealno educirati stanovništvo na uporabu mesnih proizvoda bogatih cinkom. Međutim, to je ograničeno zbog niskih prihoda stanovništva i vjekovnih navika u prehrani, pa bi stoga bilo najjednostavnije i najekonomičnije koristiti prehrambene dodatke s cinkom i na taj način nadoknaditi manjak cinka u prehrani.
Tiens cink pomaže u poboljšanju fiziološkog stanja organizma.